Polub nas!

10 zasad bezpieczeństwa, które pomogą ci ochronić dziecko. Okazuje się że nie każdy rodzic je zna!

Guzy i siniaki są nieodłączną częścią dzieciństwa. Jednak jako rodzice zdajemy sobie sprawę z tego, że niewiele trzeba by zamiast na lekkim skaleczeniu skończyło się na poważnym złamaniu. Aby pomóc dzieciom uniknąć poważnych problemów, rodzice powinni stosować się do kilku prostych zasad bezpieczeństwa. W dzisiejszym artykule chcemy je Wam przedstawić. Okazuje się że większość rodziców nie zdaje sobie z nich sprawy!

 

Bezpieczeństwo snu

 

Dzieci powinny spać na plecach. Gdy 1992 roku oficjalne stanowisku WHO zmieniło się z “dzieci powinny spać na brzuchu” na “dzieci powinny spać na plecach, to umieralność wśród dzieci na “zespół nagłej śmierci niemowląt (SIDS)” w krajach zachodniej Europy spadła trzykrotnie.

Pikowane kocyki z ozdobnymi obszyciami mogą zablokować drogi oddechowe śpiącego dziecka. Twardy materac oraz napięte prześcieradło to wszystko co potrzeba.

Szczebelki w łóżeczku powinny być bardzo gęsto ustawione – mówi się że jedyne co może pomiędzy nimi przejść to puszka Coca-Coli. Takie odstępy zapewnią bezpieczeństwo Twojemu dziecku, ponieważ jego głowa nie utknie pomiędzy szczebelkami.

Śpiące dziecko nie powinno mieć na sobie chust, wiązanych czapeczek, śliniaczków, smoczków oraz zabawek – szczególnie takich ze sznurkami.

 

 

Zapobieganie upadkom i urazom

 

Pamiętaj by w domu instalować certyfikowane bramki odgradzające dziecko od niebezpiecznych miejsc. Jeżeli chodzi o schody to powinny być one montowane zarówno na górze jak i na dole.

Zawsze zapinaj dziecko gdy sadzasz je na wysokim krześle lub wkładasz je do nosidełka. Kiedy wkładasz dziecko do nosidełka to stawiaj nosidełko na ziemi – nigdy ale to przenigdy nie stawiaj nosidełka na krześle, stole czy innym meblu.

Jeżeli Twoje dziecko biega po domu w chodziku, to pilnuj by nie zbliżało się do schodów, urządzeń wydzielających ciepło oraz w miejsca gdzie widoczne są kable.

Warto pomyśleć o zainstalowaniu krat w oknach. Wybierając kraty zwróć uwagę by miały możliwość awaryjnego otworzenia na wypadek pożaru.

Zapewnij bezpieczne mocowanie mebli (szczególnie wysokich mebli) oraz przedmiotów które mogą się przewrócić.

 

 

Zapobieganie uduszeniom

 

Upewnij się że zabawki nie zawierają małych części, które Twoje dziecko może oderwać i połknąć.

W diecie dzieci poniżej 5 roku życia nie powinny znajdować się okrągłe i twarde produkty spożywcze tj. plasterki kiełbasy, orzechy, twarde cukierki, winogrona czy kukurydza.

Pilnuj by dziecko nie miało dostępu do przewodów i kabli. Przesuń łóżeczko, kojec, zabawki czy meble z daleka od miejsc gdzie znajdują się przewody.

Od czasu do czasu warto byś przeszła się na czworaka po mieszkaniu – dzięki temu dostrzeżesz na ziemi wszystkie niebezpieczne przedmioty które dzieci mogą włożyć do ust.

Warto byś wybrała się na zajęcia z pierwszej pomocy. Dzięki temu nauczysz się jak poprawnie wykonywać masaż serca oraz jak wykonywać sztuczne oddychanie. Taki kurs nie kosztuje zbyt wiele w stosunku do wiedzy którą Tobie przekaże.

 

 

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe

 

Schowaj zapałki i zapalniczki przed swoimi dziećmi. Nie trzymaj zapalniczek oraz innych źródeł ognia, które wyglądają jak zabawki.

Nie trzymaj dziecka na rękach podczas gotowania. Zwracaj uwagę na żelazka oraz suszarki do włosów. Zawsze odłączaj je od prądu po użyciu i chowaj w bezpieczne miejsce.

Gotuj na tylich palnikach i trzymaj gorące jedzenie z dala od zasięgu dzieci. Odwróć rączki i uchwyty garnków w stronę przeciwną od krawędzi kuchenki.

Postaraj się trzymać dziecko z daleka od kuchenki. Warto jest zamontować też barierkę ochronną która otoczy kuchenkę.

Zainstaluj w domu czujnik dymu – pomoże on zwiększyć bezpieczeństwo Twoje oraz Twoich bliskich.

 

 

Zapobieganie zatruciom

 

Jeżeli podejrzewasz, że Twoje dziecko połknęło niebezpieczną substancję to nigdy ale to przenigdy nie staraj się wywołać wymiotów lub nie płucz przewodu pokarmowego dziecka bez konsultacji z lekarzem.

Ponad połowa zatruć dziecięcych jest spowodowanych przez zażycie lekarstw. Trzymaj lekarstwa (nawet witaminy) z daleka od dzieci. Nie nazywaj lekarstw “cukierkami” – to może sprawić że Twoje dziecko się nimi zainteresuje.

Zainstaluj specjalne zamki w miejscu gdzie trzymasz detergenty oraz lekarstwa.

Trzymaj małe przedmioty elektroniczne zawierające baterie litowe z dala od dzieci. Szczególnie chodzi o kluczyki do samochodu, zegarki, piloty, sztuczne świeczki, wskaźniki laserowe, latarki itp.

Zapisz w telefonie numer do najbliższej kliniki lub lekarza, by szybko skontaktować się z nim w przypadku zatrucia lub innej niebezpiecznej sytuacji.

 

 

Uwaga na wodę

 

Po każdej kąpieli od razu opróżnij wannę. Deska sedesowa, drzwi do łazienki czy pralni powinny być zawsze zamknięte.

Otwarta woda (nawet zwykła beczka) w ogrodzie powinna być dobrze zabezpieczona. Dziecko może wpaść do środka i się utopić.

Ponad połowa rodziców wierzy że ich dzieci umieją pływać i że nie muszą być pilnowane gdy znajdują się w jej pobliżu. Tak naprawdę 47% dzieci, które utonęły w zeszłym roku miały od 10 do 17 lat i potrafiły pływać.

Pamiętaj że tragedie na wodzie dzieją się w ciszy i trwają krócej niż minutę. Dlatego pilnuj dziecka będącego w pobliżu wody i nie zajmuj się w tym czasie czytaniem książek, rozmawianiem przez telefon itp.

 

 

Siedzenie w pozycji “W”

 

Siedzenie w tej pozycji może być bardzo wygodne dla wielu dzieci. Jednakże ta pozycja zwiększa ryzyko zachorowań na wiele poważnych chorób. Może spowodować poważne problemy ortopedyczne, opóźnienia rozwoju postury oraz problemy z motoryką.

Najlepszą i najbardziej skuteczna metodą zapobiegania siadania w tej pozycji jest ganienie dziecka za siedzenie w ten sposób. Dlatego zwracaj uwagę i upominaj dziecko gdy tylko zauważysz że siedzi ono w ten sposób.

Jeżeli widzisz że Twój maluch siedzi w tej pozycji to przypominaj mu ciągle by przyjęło inną pozycję np. by usiadło z wyprostowanymi nogami lub też po turecku. Taka postura będzie miała pozytywny wpływ na rozwój Twojego dziecka.

 

 

W samochodzie

 

Dziecko może jechać bez fotelika samochodowego w monecie gdy przekroczy wzrost 135 cm (jeżeli dziecko będzie podróżowało z tyłu) lub 150 cm (jeżeli będzie podróżowało z przodu). Jeżeli dziecko nie mieści się w foteliku samochodowym a nie przekroczyło jeszcze wymaganego wzrostu to należy zaopatrzyć się w specjalne siedzisko (taki “fotelik” samochodowy tylko bez oparcia).

Dzieci poniżej 2 lat powinny być przewożone w kierunku przeciwnym do kierunku jazdy. Zanim ruszysz w drogę to sprawdź czy pas jest odpowiednio opięty.

Jeżeli dziecko podróżuje bez fotelika to należy sprawdzić czy pasy, którymi się opina są odpowiednio wyregulowane. Górna część pasa musi przechodzić przez klatkę oraz bark dziecka (pas nie powinien znajdować się w pobliżu szyi i karku), natomiast dolna cześć pasów powinna spoczywać na biodrach (część ta nie powinna znajdować się w pobliżu brzucha).

Trzymaj z dala od dziecka gorące jedzenie, duże bagaże i wszystko co może się ruszać w środku przy nagłym hamowaniu.

 

 

Rower

 

Jeżeli kupiłaś swojemu dziecku rower, wrotki czy skuter to pamiętaj też o zakupie odpowiedniego kasku. Kask taki jest jedyną efektywną metodą ochrony naszego dziecka przed urazami głowy w przypadku upadku.

Podczas przejażdżki rowerowej dziecko powinno być ubrane na jasno – dobrze jest też gdy odzież zawiera odblaskowe elementy. Rowery powinny być wyposażone w przednie oraz tylne źródła światła.

Zanim dziecko wybierze się na przejażdżkę to sprawdź czy światła na jego rowerze są odpowiednio umieszczone i czy są sprawne, jak działają hamulce i przerzutki oraz sprawdź stan opon.

Przed tym zanim wypuścisz dziecko na samodzielną przejażdżkę rowerową to warto byś nauczyła je odpowiedniego zwracania uwagi na sytuację na drodze oraz odpowiedniego sygnalizowania swoich manewrów – zarówno dla kierowców jak i dla pieszych.

Skomentuj