Polub nas!

16 fałszywych przekonań o zdrowiu w które do dzisiaj wierzymy. Wiele osób do dziś nie ma pojęcia co jest prawdą!

W dzisiejszych czasach jesteśmy non stop bombardowane informacjami o tym co powinnyśmy robić a czego powinnyśmy unikać by cieszyć się ciągłym zdrowiem oraz piękną sylwetką. Porady są tak często powtarzane, że ludzie często przyjmują je za swoją mantrę… ale czy na pewno są one w 100% poprawne? Dzięki ciągłemu postępowi w medycynie i naukach medycznych, zasady zdrowego życia zmieniają się delikatnie lub też diametralnie – jednak przekonania w ludziach pozostają cały czas takie same. Dlatego tez zebrałyśmy listę, która powinna pomóc Tobie oraz Twoim bliskim określić w które przekonania warto wierzyć a o których zapomnieć.

 

Mit: Zdrowa ciąża trwa równe 9 miesięcy


 

Przekonanie w to, że zdrowa ciąża powinna trwać 40 tygodni nie jest poprawne. Ostatnie badania naukowe rzucają nowe światło na tą sprawę. Każda ciąża jest inna i może przebiegać w zupełnie inny sposób. Okazuje się, że tylko 5% dzieci przychodzi na świat zgodnie z 40 tygodniowym terminem. Na dodatek nigdy nie liczymy dni przed datą pierwszego brakującego okresu, które powinny również być brane pod uwagę kiedy obliczamy datę poczęcia.

 

Mit: Jeżeli masz nadwagę to nie jesteś zdrowa

 

Czy cierpisz na nadwagę? To pytanie jest bardzo często powtarzane przez ludzi. Gdy ktoś zada Tobie takie pytanie to powinnaś skorygować pytającego o to, by usunął ze zdania pytającego słowo “cierpienie”. Osoba mająca nadwagę nie koniecznie musi być chora, dlatego też niepoprawne jest założenie, że osobą mająca nadwagę “cierpi”.

W badaniach naukowych przeprowadzonych przez dr Stevena N. Blaira oraz jego zespół, udowodniono że odsetek śmiertelności wśród osób regularnie ćwiczących lecz mających nadwagę jest o połowę niższy niż w przypadku osób mieszczących się w “normalną” kategorię wagową. BMI jest czymś o czym warto pamiętać podczas ustalania, czy waga poszczególnej osoby znajduje się w kategorii zagrożenia.

 

 

Mit: Zbyt dużo soli jest niezdrowe

 

“Jeżeli chcesz schudnąć o powinnaś zmniejszyć spożycie soli. Jeżeli chcesz unormować swoje ciśnienie krwi to powinnaś zmniejszyć spożycie soli”. Jeżeli przyjmowałaś do tej pory te zdania bezkrytycznie, to czas to zmienić.

Według najnowszych badań, istnieją nawet przypadki w których powinno zwiększać się spożycie soli. Zbyt małe spożywanie soli może zwiększać prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę, spowodować większe odkładanie się tkanki tłuszczowej oraz zmniejszyć popęd płciowy. Więc śmiało możesz używać soli przy doprawianiu swoich potraw – bez obaw.

 

Mit: Organiczne jedzenie jest wolne od pestycydów oraz ma więcej wartości odżywczych

 

Organiczne jedzenie stało się teraz modne. Każdy chce kupować organiczne produkty spożywcze ponieważ ich producenci deklarują, że taka żywność jest czysta oraz poprawi nasze zdrowie. Niestety nie jest to do końca prawdą. Okazuje się że istnieje lista ponad 20 związków chemicznych, które zostały dopuszczone do uprawy produktów organicznych.

Warto również pamiętać, że nie tylko wyżej opisana lista sprawia że organiczne jedzenie jest pryskane pestycydami. Zanieczyszczenia również mogą pochodzić a sąsiednich upraw, które nie są uprawami organicznymi, oraz z sąsiadujących stref przemysłowych. Jeżeli chcesz mieć naprawdę organiczne jedzenie to będziesz musiała zostać rolnikiem i zacząć uprawę tylko dla siebie.

 

 

Mit: Miód zawiera naturalny cukier, który jest zdrowszy od tego rafinowanego

 

Następnym razem kiedy dodasz łyżeczkę miodu do swojej zdrowej zielonej herbaty to pamiętaj o tym co zaraz przeczytasz.

Wiedz że miód zawiera więcej kalorii od cukru! Pomimo że miodu używa się w mniejszych ilościach ponieważ jest słodszy od cukru, to warto wiedzieć że nadmierne spożywanie miodu może prowadzić do przybierania na wadze. Z medycznego punktu widzenia, miód jest równie szkodliwy jak cukier, a jego nadmierne spożywanie może prowadzić do zachorowania na cukrzycę, choroby serca oraz spowodować problemy z wątrobą.

 

Mit: Jedzenie marchewek poprawi Twój wzrok

 

Wszystkie słyszałyśmy o tym, że spożywanie marchewek dostarcza naszemu organizmowi sporą dawkę witaminy A, która odpowiada za poprawę naszego wzroku. Dzięki propagandzie rozpowszechnianej podczas Drugiej Wojny Światowej, marchewki stały się jednym z najbardziej cenionych produktów spożywczych. Podczas Drugiej Wojny Światowej, Brytyjskie Siły Powietrzne opracowały nowy typ radaru, o którym niechętnie chcieli mówić. Swoją skuteczność tłumaczyli tym, że ich piloci mieli lepszy wzrok dzięki spożywaniu dużej ilości marchewek.

Obecność witaminy A w marchewkach może poprawić Twój wzrok, jednak jest to symboliczna poprawa.

 

 

Mit: Używamy tylko 10% swojego mózgu

 

To zdanie mogłaś usłyszeć przynajmniej kilka razy w życiu. Ale wierz nam… to jest nieprawda.

Wielu naukowców udowodniło, że praktycznie cały mózg jest aktywny podczas życia człowieka. Wszystkie części mózgu odpowiedzialne są za wydajność naszego ciała, a 10% mózgu nie jest w stanie poradzić sobie z funkcjonowaniem całego ciała.

 

Mit: Używanie kuchenki mikrofalowej wywołuje raka

 

Używanie kuchenki mikrofalowej nie powoduje raka i fakt ten został udowodniony przez wielu naukowców. Jeżeli przyjrzymy się zasadzie działania kuchenki mikrofalowej, to zobaczymy że produkuje ona promieniowanie, które podgrzewa molekuły wody zawarte w jedzeniu – przez to te staje się ciepłe. Wytwarzane przez kuchenkę mikrofalową fale nie zmieniają struktury jedzenia oraz nie sprawiają że te staje się kancerogenne.

Pamiętaj tylko aby używać naczyń oraz plastikowych pojemników, które są przeznaczone do kuchenek mikrofalowych.

 

 

Mit: Jogurt i twaróg poprawiają trawienie

 

Jogurt lub twaróg są bardzo popularne z powodu różnych korzyści zdrowotnych tj. wpływ na naszą wagę oraz regulację układu trawienia. Probiotyki zawarte w tych produktach spożywczych powoli wnikają do naszego układu trawiennego i zaczynają tam swoją pracę. Te probiotyki to tzw. “dobre bakterie”, które pomagają regulować nasze trawienie.

Jednakże kiedy nasze ciało posiada już sporo różnego rodzaju bakterii to skąd ma ono wiedzieć że te pochodzące z jogurtu są takie pomocne? Na dodatek wiele jogurtów jest dosładzanych taką ilością cukru, że jogurt zaczyna mieć bardziej negatywny wpływ na nasze zdrowie.

 

Mit: Jedzenie w nocy sprawi że przytyjesz

 

Czas zapomnieć o kolejnej zasadzie dietetycznej, która brzmiała: “Śniadanie jedz jak król, obiad jak książę a kolację jak żebrak”. Przybieranie na wadze jest wprost proporcjonalne do ilości ćwiczeń, które wykonujesz. Najnowsze badania naukowe dowodzą, że nie ważne jest o której spożywasz ostatni posiłek. Ważne natomiast jest to jak dużo jesz oraz jak dużo miałaś ruchu w ciągu dnia – te dwie rzeczy determinują czy przybierzesz na wadze czy też nie.

Jeżeli tylko nie zapomnisz o ćwiczeniach następnego dnia to lodówka stoi dla Ciebie otworem… nawet późnym wieczorem.

 

 

Mit: Mleko jest bardzo zdrowe

 

Najwyraźniej do tej pory ludzie byli w błędzie łącząc picie mleka z mocnym układem kostnym oraz odpowiednim poziomem wapnia w organizmie. Ostatnie badania naukowe dowodzą, że nie ma żadnego połączenia pomiędzy ilością spożywanego mleka a zdrowym układem kostnym czy też stenem wapnia lub witaminy D.

Dlatego następnym razem gdy ktoś zaproponuje Tobie szklankę mleka dla Twojego zdrowia to wiesz co możesz odpowiedzieć.

 

Mit: Ludzie mają 5 zmysłów

 

Każdy kto oglądał film pt. “Szósty zmysł” pamięta, że tam pada zdanie mówiące o tym że ludzie są ograniczeni do 5 zmysłów. Okazuje się jednak że człowiek posiada ponad 20 zmysłów. Według ostatnich badań, człowiek posiada wiele ważnych zmysłów tj. nocyrecepcja czyli zdolność odczuwania bólu, ekwilibriorecepcja czyli zmysł balansu oraz termorecepcję czyli zmysł odczuwania temperatury.

Co ciekawe, istnieje wiele obcych dla człowieka zmysłów, które znajdują się w niektórych gatunkach zwierząt. Są to elektrorecepcja czyli naturalne odczuwanie stymulantów elektrycznych, magnetorecepcja czyli odczuwanie naturalnego pola magnetycznego wytwarzanego przez naszą planetę oraz polaryzacja światła czyli używanie polaryzacji do podejmowania decyzji w jakim kierunku iść.

 

 

Mit: Niewidomi ludzie nic nie widzą

 

Jeżeli jesteś przekonana że niewidomi ludzie nie widzą nic poza nieskończoną czernią, to jesteś w błędzie. Okazuje się że większość niewidomych ludzi chciałaby widzieć rzeczoną czerń. Błędem też jest zakładanie że niewidomi ludzie totalnie nic nie widzą. Okazuje się że w zależności od schorzenia, ludzie niewidomi widzą rozmazane wzorce, kształty a nawet obrysy.

 

Mit: Zawsze powinnaś się rozciągać przed treningiem

 

Każda z Was pewnie rozciąga się przed każdym treningiem. Ale czy jest to napewno potrzebne? Okazuje się że rozciąganie się przed każdym treningiem może sprawić, że na samym treningu będziesz mniej wydajna. Według badań Włoskich naukowców, nadmierne rozciąganie się przed bieganiem czy jazdą na rowerze może zmniejszyć Twoją wydająność nawet o 5%.

Dlatego następnym razem gdy pójdziesz na trening możesz od razu zacząć od rozgrzewki lub… porozmawiać ze swoimi znajomymi.

 

 

Mit: Język składa się tylko z 4 części

 

Może słyszałaś powtarzaną mantrę, że język jest podzielony na 4 osobne strefy, a każda strefa zawiera kubki smakowe odpowiedzialne za różne smaki (słodki, kwaśny, słony oraz gorzki). Okazuje się że jest to nieprawda i że człowiek odczuwa 5 a nie jak dotąd wierzono 4 smaki. Piąty smak to umami, który jest podobny do smaku glutaminianu.

Na języku znajdują się tysiące kubków smakowych, które ze sobą bardzo ściśle współpracują. Jeżeli chcesz sprawdzić to nasyp sobie odrobinę soli na czubek języka. Słony smak który będziesz odczuwała jest wystarczający by udowodnić że dotychczasowa mapa języka jest błędna.

 

Mit: Tylko bezpośrednie uderzenie w głowę może spowodować wstrząs mózgu

 

Nawet drobny upadek może być bardzo niebezpieczny dla Twojego mózgu. A każdy poważny uraz głowy może wpłynąć bardzo mocno na funkcjonowanie Twojego mózgu. Ogólnie uważa się że bezpośrednie uderzenie w głowę jest odpowiedzialne za wstrząs mózgu – jednak nie do końca jest to prawda.

Każde uderzenie w głowę lub w górną partię ciała – które jest na tyle silne że może spowodować zachwianie się głowy – może wywołać wstrząs. Podczas takiego zachwiania się głowy, nasz mózg zaczyna się przemieszczać przez co uderza on on czaszkę. Dlatego też powinnaś bardzo uważać na swoją głowę oraz po każdym urazie wybrać się na kontrolę lekarską.

 

 

Bonus: 6 godzin snu wystarczy

 

 

Wszelcy guru zdrowego życia mówią nam jak mamy spać. Mówią nam że 8 godzin to niezbędne minimum, co jest bardzo ciężkie do osiągnięcia w dzisiejszym zabieganym świecie. Czy zatem gdy śpimy mniej to będziemy niezdrowe?

Badania naukowe udowadniają, że nasi przodkowie spali po 6-7 godzin dziennie, co ewidentnie obala tezę, że tempo dzisiejszego życia zabiera nam cenny sen. Dlatego nie martw się że nie śpisz po 8-9 godzin dziennie, ponieważ te zmartwienia mogą być bardziej szkodliwe od 6 godzinnego snu.

Skomentuj