Polub nas!

18 prawdziwych zastosowań przedmiotów codziennego użytku. Zobacz dlaczego tak zostały zaprojektowane!

Dlaczego adidasy mają gumową podeszwę? I skąd się wzięły nacięcia na górze każdej bagietki? Takiej pytania z pewnością nie raz pojawiły się w waszych głowach. Zebrałyśmy najczęściej zadawane pytania i postanowiłyśmy poszukać na nie odpowiedzi. Odkryłyśmy naprawdę ciekawe historie związane z niektórymi przedmiotami. Niektóre są związane z wydarzeniami historycznymi a niektóre są wynikiem zwykłego nieporozumienia. Te historie są naprawdę ciekawe!

 

Dlaczego literki na klawiaturze nie są ułożone alfabetycznie?

 

Niektórzy ludzie myślą że ułożenie liter na klawiaturze jest wynikiem przemyśleń – wierzą w to że klawisze są układane w taki sposób by pod palcami mieć najczęściej używane litery. Historia jednak jest zupełnie inna. Pierwsze maszyny do pisania miały literki ułożone alfabetycznie. Jednakże takie ułożenie sprawiało, że szybkie pisanie na klawiaturze powodowało zacięcie maszyny do pisania. Dlatego też postanowiono ułożyć litery w taki sposób, by klawisze które były najczęściej używane razem były umieszczone jak najdalej od siebie.

Wtedy powstała właśnie klawiatura QWERTY – standard używany do dzisiaj. Układ jest daleki od ideału, jednak nikt nie chce już go zmieniać ponieważ wszyscy się do niego przyzwyczaili.

 

Dlaczego niektóre ubrania mają naszywki na łokciach?

 

Ten trend mody pojawił się najpierw na ubraniach wojskowych. Żołnierze często musieli wspierać się na łokciach co często przecierało cienką warstwę materiału w tym miejscu. Dlatego też mundury zostały pokryte dodatkową warstwą zabezpieczającą.

Później ten patent zaadoptowali sobie myśliwi, dzięki czemu mogli pewniej wspierać się na łokciach nie niszcząc swojego stroju do polowań. W latach 50 studenci Amerykańskich uczelni zapożyczyli sobie ten pomysł i zmienili to w trend odzieżowy.

 

 

Dlaczego lody są sprzedawane w rożkach

 

Pod koniec 19 wieku, lody były sprzedawane w małych kieliszkach. Kolejne rozwiązanie powstało w roku 1904. Przez niesamowicie upalne lato, ludzie ustawiali się w długich kolejkach by kupić lody, jednak sprzedawcy nie mieli wystarczającej ilości kieliszków dla wszystkich klientów. W tym czasie budki z wafelkami były bez klientów. Sprzedawcy wafli wpadli na pomysł by zrolować swoje wafle w kształt rożka i sprzedawać je sprzedawcom lodów.

W rezultacie każdy był zadowolony, szczególnie lekarze ponieważ dzięki temu przestała się rozprzestrzeniać gruźlica (gruźlica rozprzestrzeniała się min. przez niedomyte kieliszki od lodów).

 

Do czego służy ta mała czarna kropka?

 

Ta mała kropka znajdująca się pomiędzy fleszem a aparatem służy do redukcji szumów w mikrofonie. Umieszczona jest tam po to by filtrować niepotrzebny hałas.

 

 

Dlaczego adidasy mają gumową podeszwę?

 

Adidasy były kiedyś najczęściej noszonym rodzajem obuwia przez graczy w koszykówkę. Gumowa osłonka miała chronić ich palce przed wypadkami w trakcie gry. Do dzisiaj czubki wielu adidasów pokryte są bardzo twardą gumą.

Guma ochraniająca palce w pierwszych adidasach miała nieco ciemniejszy kolor. W dzisiejszych czasach kolor jest dobierany pod fason obuwia.

 

Dlaczego buty Converse mają dziurki z boku?

 

Wiecie że te dodatkowe otwory w butach mają swoje zastosowanie? Te otwory ułatwiają cyrkulację powietrza wewnątrz buta, dzięki czemu twoja stopa ma zapewnioną wentylacje. Dzięki nim Twoje stopy się mniej pocą.

 

 

Do czego służy to cylindryczne coś w ładowarkach?

 

Ten mały przedmiot jest bardzo użyteczny i sprawia, że Twój komputer lub laptop poprawnie działa. Przedmiot ten nazywa się “koralik ferrytowy”. Ma on za zadanie tłumić zakłócenia w sieci elektrycznej. Mówiąc inaczej, izoluje Twój sprzęt od zakłóceń w sieci energetycznej.

 

Do czego służą wybrzuszenia na dnie butelki?

 

Te wybrzuszenia powstają podczas procesu produkcji i jest to kod, który pozwala określić dany produkt (kiedy i gdzie został wyprodukowany i zapakowany).

 

 

Do czego służą nienacięcia na górze bagietki?

 

Nacięcia są robione przez piekarzy po to, by bagietka nie pękała w piecu podczas pieczenia.

 

Do czego służy pętla z tyłu koszuli?

 

Nie ma pewnych źródeł co do prawdziwego zastosowania tej pętli. Jedni mówią że pętla ma służyć do zaczepienia krawata, natomiast inni twierdzą że ułatwia ona wieszanie rzeczy na wieszaku.

Skomentuj