Polub nas!

9 objawów świadczących o problemach hormonalnych. Te problemy wpływają na Twoje zdrowie oraz wygląd!

Wiadomym jest, że wzrost oraz rozwój ludzkiego organizmu jest bardzo mocno uzależniony od tego jak funkcjonują nasze hormony. Te malutkie molekuły są odpowiedzialne za nasz nastrój, emocje, zachowanie czy nawet wygląd. Dlatego zdecydowałyśmy się opowiedzieć wam o tym jak wyglądają typowe objawy nierównowagi hormonalnej oraz jak ta nierównowaga może wpływać na Twój wygląd. Jeżeli podejrzewasz że któryś z tych symptomów jest z Tobą związany to lepiej wybierz się do lekarza.

 

Trądzik

 

Pojawienie się trądziku może być rezultatem nieodpowiedniego dbania o skórę, złej diety czy też wywoływać go może cykl menstruacyjny. Jeżeli jednak trądzik pojawia się cały czas to prawdopodobnie wywoływany jest przez nierównowagę hormonalną.

 

Nadmierna waga

 

Wiele osób zmaga się z nadmiernymi kilogramami przez większość swojego życia. Osoby takie muszą cały czas przestrzegać rygorystycznej diety oraz uprawiać sport, natomiast inni są szczupli bez żadnego specjalnego wysiłku. Powodem tej niesprawiedliwości są problemy z hormonami a dokładnie z ich nierównowagą w organizmie.

 

 

Zmęczenie

 

Chroniczne zmęczenie może być oznaką nierównowagi hormonalnej. Nawet ci, którzy śpią po 8 godzin na dobę mogą ciągle wyglądać na zmęczonych.

Wysoki poziom progesteronu może być przyczyną tego stanu. Prosty test krwi pomoże Tobie określić stężenie tego hormonu, dzięki czemu będziesz wiedziała czy Twoje przemęczenie nie wynika z nierównowagi hormonalnej.

 

Potliwość

 

Nadmierna potliwość nie zawsze musi być związana z nierównowagą hormonalną. Jednak jeżeli czujesz nadmiernej potliwości towarzyszą uderzenia gorąca to warto sprawdzić stan swoich hormonów – a dokładniej określić czy są one w równowadze czy nie.

 

 

Podkrążone oczy

 

Żaden podkład nie pomoże Tobie ukryć podkrążonych oczu, jeżeli sypiasz po 3 godziny dziennie. Dobry sen wydaje się być nie lada luksusem gdy nasz układ hormonalny jest rozregulowany.

Chroniczna bezsenność może powodować braki testosteronu u kobiet oraz progesteronu u kobiet.

 

Depresja

 

Depresja może być kolejnym objawem nierównowagi hormonalnej. Lęki oraz depresja mogą wystąpić przed miesiączką, podczas ciąży oraz podczas menopauzy.

Jeżeli miewasz częste napady lęków to warto wybrać się do endokrynologa, który dokładniej przyjrzy się Twojej gospodarce hormonalnej.

 

 

Zmiana kształtu piersi

 

Niski poziom estrogenu może sprawić, że tkanka piersi staje się mniej gęsta. Natomiast wysoki poziom tego hormonu może powodować guzki lub cysty.

Jeżeli zauważysz u siebie zmianę kształtu piersi lub poczujesz guzki w piersiach to natychmiast wybierz się do lekarza.

 

Wypadanie włosów

 

Nadmierne wypadanie włosów jest jednym z typowych objawów nierównowagi hormonalnej. Jeżeli używasz najlepszych dostępnych szamponów, które mają wzmacniać Twoje włosy i mimo tego nie zmniejszy się ich wypadanie, to powinnaś wybrać się na badanie poziomu hormonów.

 

 

Niechciane owłosienie

 

Podczas gdy niektóre kobiety walczą z nadmiernym wypadaniem włosów, inne próbują się pozbyć niechcianego owłosienia.

Ciemne włosy na piersiach, twarzy, rękach czy innych częściach ciała w których obecność włosów jest nienormalna mogą świadczyć o poważnych problemach hormonalnych.

 

Jak leczyć nierównowagę hormonalną?

Równowaga hormonalna w ludzkim ciele jest bardzo delikatna i z łatwością może zostać zakłócona. Nierównowaga może wystąpić naturalnie poprzez zmiany środowiskowe. Problemy te mogą wskazywać na poważne problemy z narządami egzogennymi i endokrynnymi. W przypadku problemów hormonalnych warto wybrać się do dobrego endokrynologa – lekarz ten specjalizuje się w tym zagadnieniu.

Skomentuj