Polub nas!

9 wczesnych objawów cukrzycy o których warto wiedzieć. W przypadku tej choroby czas jest bardzo cenny!

Cukrzyca to choroba, która wpływa na możliwość produkcji insuliny przez organizm, co w rezultacie skutkuje bardzo wysokim poziomem cukru we krwi. Pierwsze objawy tej groźnej choroby są tak subtelne, że ludzie mogą je ignorować i uznawać jako mało istotne. Niestety nieleczona cukrzyca nie tylko zmniejsza jakość życia lecz także skraca jego długość, dlatego tak ważnym jest by zdiagnozować tą chorobę jak najwcześniej. Stąd postanowiłyśmy zebrać listę najczęstszych sygnałów ostrzegawczych, które mogą sugerować że z naszym organizmem jest coś nie tak. Gdy zauważysz któryś z tych objawów to lepiej umów się ze swoim lekarzem na kontrolę.

 

Ciągłe pragnienie i częste oddawanie moczu

 

Zwiększone uczucie pragnienie oraz częste oddawanie moczu to najczęstsze objawy cukrzycy. Kiedy masz cukrzyce to Twoje nerki nie mogą zaabsorbować nadmiaru cukru. Zamiast tego cukier przekierowywany jest do moczu razem z innymi płynami. Dlatego też oddawanie moczu jest tak częste co znowu sprawia, że czujesz się bardziej odwodniona. Aby ugasić pragnienie zaczynasz więcej pić, co znowu prowadzi do częstszego oddawania moczu.

Przeciętna osoba oddaje mocz ok. 6-7 razy dziennie. Margines od 4 do 10 wizyt w toalecie jest również jak najbardziej naturalny. Wszystko powyżej powinno ciebie zaalarmować.

 

Zwiększony apetyt

 

Nadmierny apetyt wraz ze wzmożonym pragnieniem i częstym oddawaniem moczu (o którym pisałyśmy wyżej), należy do trzech głównych objawów cukrzycy. Jeżeli Twoje ciało nie produkuje wystarczającej ilości (lub jakiejkolwiek ilości) insuliny – lub też nie odpowiada na cukier w normalny sposób – to pokarm nie jest przetwarzany na glukozę, która jest niezbędna dla naszych komórek. Organizm nie mając źródła dla energii wysyła do umysłu sygnał o braku pożywienia, co przekłada się na wzmożony i uporczywy apetyt – nawet po posiłku. My jedząc kolejne posiłki sprawiamy tylko że poziom cukru w krwi rośnie, jednak komórki otrzymują niewiele z tego pożywienia.

Jeżeli zauważysz że po posiłkach nadal jesteś głodna to warto byś wybrała się na konsultację ze swoim lekarzem – nawet jeżeli nie zauważysz u siebie innych objawów.

 

 

Zmęczenie

 

Kolejnym typowym objawem cukrzycy jest ciągłe zmęczenie. Kiedy chorujesz na cukrzyce to możesz czuć się ciągle zmęczona i śpiąca. Wszystko z tego samego powodu co z uczuciem ciągłego głodu: komórki w Twoim ciele nie otrzymują wystarczającej ilości glukozy do produkcji energii. Na dodatek odwodnienie spowodowane przez częste oddawanie moczu wzmacnia uczucie zmęczenia.

Zmęczenie może być też objawem wielu innych problemów, nie koniecznie związanych z problemami medycznymi (zbyt rygorystyczna dieta, za duża ilość kawy, procesy starzenia się). Ale gdy zauważysz że zmęczeniu towarzyszą inne objawy z tej listy, to wysoce prawdopodobnym jest że są to objawy cukrzycy.

 

Nieostre widzenie

 

Jeżeli pogorszona ostrość widzenia nie jest wywołana przez choroby oczu, to może być ona objawem cukrzycy. Niewyraźne widzenie spowodowane jest wymianą płynów, które sprawiają że soczewki w Twoim oku pęcznieją i zmieniają kształt. To znowu utrudnia soczewce skupienie swojej ogniskowej i… wszystko zaczyna wyglądać na rozmazane i nieostre.

Problemy te najczęściej są chwilowe i po czasie wzrok zaczyna “działać” jak należy – najczęściej w momencie gdy poziom cukru we krwi się ustabilizuje. Jednakże nieleczona cukrzyca może wpływać na Twój wzrok i go znacznie pogarszać co w najcięższych przypadkach może skutkować utratą wzroku.

 

 

Nieoczekiwana utrata wagi

 

Nieoczekiwana utrata wagi znaczy utratę znacznej ilości kilogramów bez ćwiczeń oraz diety. Związana jest ona z tym, że gdy Twoje ciało nie może pozyskać glukozy jako źródła energii i zaczyna spalać tłuszcz oraz mięśnie by pozyskać energię, powodując przy tym utratę wagi. Odwodnienie również wspomaga nagłą utratę wagi, ponieważ Twoje ciało zużywa całą wodę do produkcji uryny.

Nieoczekiwana utrata wagi jest zwykle wczesnym objawem cukrzycy typu 1, jednak dotyczy też ludzi cierpiących na cukrzycę typu 2.

 

Swędząca skóra

 

Jak wspominałyśmy wcześniej, gdy nadmiar cukru jest wydalany do moczu to ten zabiera ze sobą płyny z innych tkanek – włącznie ze skórą, która jest Twoim największym organem. Sucha skóra staje się swędząca i naturalnie zaczynamy drapać się w tych przesuszonych miejscach co prowadzi do uszkodzeń skóry a nawet jej infekcji. Kolejną przyczyną swędzącej skóry mogą być infekcje grzybicze, które są dość powszechne u ludzi cierpiących na cukrzycę.

Jeżeli masz cukrzycę to warto nauczyć się odpowiednio pielęgnować swoją skórę, by ta była cały czas nawilżona i zdrowa.

 

 

Wolno gojące się rany

 

Skaleczenia i rany, które goją się bardzo wolno są często objawem cukrzycy. Wysoki poziom cukru we krwi nie tylko zwiększa ilość stanów zapalnych w ranach lecz także utrudnia przepływ krwi, przez co krew nie może dopłynąć do uszkodzonej skóry. Szczególnie dotyczy to stóp. Pacjenci chorzy na cukrzyce często chorują na tzw. “cukrzycową stopę”, która jest bardzo poważnym problemem.

Jeżeli zauważysz że skaleczenia i rany zaczynają się u ciebie długo goić, to warto jest bardzo szybko udać się do lekarza.

 

Ciemne plamy na skórze

 

Rogowacenie ciemne jest chorobą skóry, która objawia się ciemnymi plamami na skórze o aksamitnej teksturze. Plamy te często pojawiają się w miejscach, gdzie skóra się zgina lub rozciąga: na szyi, pod pachami, w kroczu, na łokciach, za kolanami oraz na kostkach u rąk.

Objawy te mogą wystąpić u zdrowych osób, jednak schorzenie to jest typowym objawem ludzi mających zachorować na cukrzycę lub ludzi ze stwierdzoną cukrzycą.

 

 

Drętwienie lub mrowienie rąk i stóp

 

Drętwienie, mrowienie lub ból w rękach lub stopach (lub palcach u stóp czy rąk) jest kolejnym typowym objawem cukrzycy. Jak wcześniej wspominałyśmy, wysoki poziom cukru we krwi prowadzi do utrudnionego przepływu krwi, co w konsekwencji prowadzi do uszkodzenia nerwów. Ręce i stopy są miejscami w naszym ciele, które są najdalej od naszego serca przez co cierpią w pierwszej kolejności.

Jak w przypadku większości objawów podanych na tej liście, utrzymywanie poprawnego poziomu cukru we krwi pozwoli Tobie znacznie poprawić cyrkulację krwi w organizmie, dzięki czemu problem zniknie.

 

Cukrzyca jest chroniczną chorobą, która może prowadzić do wielu poważnych komplikacji gdy nie jest poprawnie leczona. Im szybciej choroba ta jest zdiagnozowana tym łatwiej będzie można jej przeciwdziałać, co znacznie wydłuży życie chorego. Jeżeli zauważycie u siebie któryś z tych symptomów, w szczególności kilka na raz, to warto wybrać się do swojego lekarza jak najszybciej. Pamiętajmy że zdrowie jest najważniejsze!

Skomentuj